Kamienne kręgi, kurchany i głazy w Grzybnicy.

Kamienne kręgi, głazy, kurchany i paleniska po spalonych zwłokach.  To wszystko niedaleko miejscowości Grzybnica  w miejscu pełnym magicznej mocy znajdującym się kilka kilometrów od głównej drogi w starym i gęstym lesie. Cmentarzysko zostało założone w ostatniej ćwierci I wieku naszej ery przez Gotów przybyłych ze Skandynawii i do dziś emanuje tajemniczą i niezbadaną energią. Po za wspomnianymi kręgami, głazami i kurhanami w lesie odkryto także 6 stosów ciałopalnych rytualnie zarzuconych kamieniami gdzie palono zwłoki.
Odwiedziłem je 16 sierpnia 2013 roku wracając z wakacji w Kołobrzegu. Jadąc od Koszalina drogą numer 11 w kierunku Szczecinka za wsią Mostowo na około 23 kilometrze musimy wypatrywać tablicy informacyjnej kierującej na leśną drogę. Gdy już skręcimy tajemnicze moce kamieni doprowadzą nas do celu. Jedźmy tam za dnia ponieważ nocą jak opowiadają mieszkańcy pobliskich wsi dzieją się tam dziwne rzeczy. Gdy tylko zapadnie zmrok samochody odmawiają posłuszeństwa i jesteśmy skazani na nocleg z duchami przeszłości które pojawiają się przed północą w miejscu kamiennych kręgów. 
Od wieków aż do dzisiaj spirytualiści czerpią z kamiennych kręgów energię życiową, chorzy szukają ulgi w swych cierpieniach a wszystkich pozostałych otacza wszechobecna energia w różny sposób. Aby odczuć moc kamiennych kręgów musimy się wewnętrznie wyciszyć i odblokować najlepiej na ławce lub na ziemi ze skrzyżowanymi nogami, zamknąć oczy i wyregulować oddech. A następnie otworzyć się wewnętrznie na energię kręgów i moc z tego miejsca. 








Czytaj dalej

Trzęsacz - tajemnicze ruiny kościoła nad morzem.

Dużo słyszałem o kościele w miejscowości Trzęsacz który w 1331 roku znajdował się aż 2 kilometry od morza. Wraz z upływem czasu Morze Bałtyckie zabierało coraz większe kawałki lądu zbliżając się do kościoła gotyckiego. W 1750 roku budynek znajdował się zaledwie 58 metrów od urwistego zbocza. W 1853 roku dystans ten zmniejszył się do zaledwie 12 metrów, natomiast 30 lat później  w 1868 roku kościół w Trzęsaczu znajdował się już tylko metr od morza. W obliczu zbliżającego się zniszczenia 2 sierpnia  1874 roku podjęto decyzje o zamknięciu kościoła. W 1901 roku runęła pierwsza ściana. Ostatnie osunięcie nastąpiło w 1994 roku. Do czasów współczesnych zachował się jedynie fragment ściany południowej który miałem okazję zobaczyć w 2013 roku. Szkoda że niestety nie udało uratować się nieco więcej ale i tak Trzęsacz przyciąga turystów którzy chcą zobaczyć pozostały fragment kościoła nad stromym urwiskiem Morza Bałtyckiego.
Dodam, że z elementów wyposażenia do dziś zachowały się gotycki krucyfiks, gotycki tryptyk umieszczony w 1905 roku w kościele neogotyckim w Trzęsaczu, barokowy ołtarz protestancki oraz stalle znajdujące się obecnie w konkatedrze w Kamieniu Pomorskim. Pozostałe elementy wyposażenia są nam znane dzięki spisowi inwentaryzacyjnemu z początku XX wieku sporządzonemu przez Hugo Lemckiego.





Czytaj dalej